MałopolskaKontakt Agrowczasy.comReklama w InternecieDodaj Hotel Pensjonat Agroturystyka Pokoje Gościnne

NOCLEGI NA SPISZU - ATRAKCJE TURYSTYCZNE - POLSKA - SŁOWACJA - BIAŁKA TATRZAŃSKA TRYBSZ NIEDZICA FRYDMAN ŁAPSZE

Spisz - Informator Turystyczny

Górskie Serwisy Partnerskie: | Pieniny | Tatry | Gorce | Spisz | Beskid Sądecki | Góry Świętokrzyskie | Sudety | Agroturystyka |


TRYBSZ - Noclegi koło Białki Tatrzańskiej


SPISZ - POLSKO-SŁOWACKA KRAINA MIĘDZY GÓRAMI

Spisz lub po słowacku Spiš, to przepiękna kraina położona na terytorium Słowacji i Polski. W roku 1108 przeszedł on na własność króla Węgier razem z posagiem córki Bolesława Krzywoustego. Trzy wieki pozostawał we własności węgierskich możnowładców. Oni to zbudowali najbardziej dziś znaną budowlę Spisza tj. niedzicki zamek.  Na trzy lata przed pierwszym rozbiorem Polski w 1769 roku zajęła go Monarchia Austro-Węgierska. Po I wojnie światowej część Spisz przyznano nowopowstałemu państwu – Czechosłowacji (aktualnie Słowacja i Czechy), tylko niewielka jego część weszła w skład Polski (zaledwie kilka wsi: Dursztyn, Czarna Góra, Falsztyn, Frydman, Jurgów, Kacwin, Krempachy, Łapszanka, Łapsze Niźne, Łapsze Wyźne, Niedzica,  Trybsz). Taki stan rzeczy pozostaje do dzisiaj


 ZOBACZ WIĘCEJ: Bliska okolica
[ Pieniny ] [ Tatry ] [ Gorce ] [ Beskid Sądecki ]

Jurgów - Widok na Tatry

fot. Spisz -
Jurgów

 Hotel Lokis Niedzica


TURYSTYKA NA SPISZU

Czarna Góra

Większość wsi Polskiego Spisza sięga swą historią XIII wieku. Można tu spotkać stare, piękne kościoły, typową dla tego regionu szeregową zabudowę, dwujęzyczne  napisy na sklepach i niezwykłą gościnność mieszkańców. Polski Spisz to mało popularny jeszcze turystycznie region. Można tu odnaleźć wiele urokliwych zakątków położonych malowniczo z dala od zgiełku i tłoku.  Spisz to wymarzone miejsce na rodzinny wyjazd. Z łatwością można tu  spędzić miło czas.  Dzieci wysłać na plażę, a z żoną wybrać się na rower wspaniałymi krajobrazowo szlakami turystycznymi. Polecamy szczególnie Rezerwat Przełomu Białki koło Trybsza, Przełęcz nad Łapszanką oraz punkt widokowy na Litwince zwanej inaczej Litwińską Grapą, gdzie stoi krzyż milenijny.

Pokoje w Górach


Sanatorium Červený Kláštor i Dunajec Village


NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI SPISZA

Zamek Dunajec w Niedzicy

Najważniejsze i najbardziej znane zabytki architektoniczne Spisza to przede wszystkim Zamek w  Niedzicy, drewniany kościół z XIVw. w Trybszu oraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościółek w Dębnie. Warto również odwiedzić dwie zabytkowe zagrody Spiskie w Jurgowie i Czarnej Górze. We Frydmanie znajduje się najstarszy zabytek architektury sakralnej na polskim Podtatrzu. Wypoczywając na Spiszu zwrócimy uwagę na charakterystyczną, nietypowa dla reszty Polski, architekturę murowanych kościołów oraz dużą ilość malowniczych przydrożnych kapliczek.

Pokoje Białka Tatrzańska


 Białka Tatrzańśka Białczańśki Dworek


WAKACJE NA SPISZU

Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim

Ze względu na swoje położenie Spisz traktowany jest przez turystów jako baza wypadowa w Tatry, Pieniny oraz na Słowację. Przejścia graniczne znajdują się w Niedzicy, Kacwinie oraz Jurgowie. Zalesione, górskie tereny polskiego Spisza oferują wiele możliwości uprawiania turystyki. Wytyczono kilka tras rowerowych a w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego rozwinęła się doskonale infrastruktura skierowana do turystów przybywających tu nie tylko zimą. Z pierwszymi ciepłymi dniami wiosny ruszają statki wycieczkowe po Zalewie Czorsztyńskim oraz organizowane są imprezy na plaży pod zamkiem w Niedzicy.

Pokoje pod TatramiREZERWAT - PRZEŁOM BIAŁKI

Rezerwat Przełom Białki

Ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu jest wycieczka do rezerwatu "Przełom Białki" koło Trybsza. Jest  to rezerwat przyrody obejmujący krótki przełom rzeki  pomiędzy skałkami, Kramnicą na prawym brzegu i Obłazową na lewym. Ten rejon ochroną został objęty w 1959 roku. Ochronie podlega głównie reliktowa roślinność naskalna przybyła z nurtem Białki z Tatr i walory krajobrazowe tego miejsca. Rzeka Białka poniżej przełomu wpada dwoma ramionami do Zalewu Czorsztyńskiego. W rezerwacie znajduje się Jaskinia w której odkryto kilkadziesiąt zabytków kamiennych, z muszli, kości i rogu.

Agroturystyka w Trybszu Koło Białki Tatrzańskiej


BASENY TERMALNE W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

Terma Bania - Białka Tatrzańska

Baseny termalne są dosyć nową atrakcją na Podhalu. Powstało tutaj kilka ośrodków wykorzystujących naturalne gorące źródła. Całe Podhale  leży na terenach sprzyjających do pobierania wód geotermalnych i od dawna istnieje tu Geotemia Podhalańska zaopatrująca w ciepło podtatrzańskie wioski. Turyści z tego naturalnego dobrodziejstwa mogą korzystać już w Białce Tatrzańskiej w ośrodku Na Bani. Ośrodek ten otwarty jest przez cały rok. Baseny, zjeżdzalnie wodne oraz sauny sprawią, że każdy będzie czuł się wypoczęty. Atrakcję tą polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi.

Falsztyn Niedzica Agroturystyka Pokoje Gościnne
LITWINKA - PUNKT WIDOKOWY

Litwinka

Litwinka jest to wzniesienie, na którego zboczach znajdują się dwie części wsi Czarna Góra. Od strony Białki Tatrzańskiej Litwinka zakończona jest kilkusetmetrowym urwiskiem, u podnóża którego płynie rzeka Białka. Na szczycie znajduje się widoczny z daleka milenijny krzyż. Widoki, które się stamtąd rozciągają są niepowtarzalne i obejmują: Babią Górę, Kotlinę Nowotarską, Gorce, Pieniny oraz całą panoramę Tatr. Można tam dojechać samochodem.

Pokoje w Niedzycy Arenda

Zdjęcia z Małopolski 


ZIMA - NARTY NA SPISZU

Polana Sosny - Niedzica - Wyciągi Narciarskie

Na Spiszu jest kilka miejsc gdzie można poślizgać się na nartach. W Niedzicy znajduje się kompleks narciarski "Polana Sosny". Górna stacja wyciągu jest początkiem narciarskiej trasy biegowej o długości 8 km. W Kacwinie znajduje się stok dla mniej zaawansowanych narciarzy. Godnym polecenia jest także oświetlony kompleks  wyciągów w Białce Tatrzańskiej.
Nowymi ośrodkami na spiszu jest stacja narciarska w Jurgowie oraz Koziniec-Ski w Czarnej Górze. Po Słowackiej stronie polecamy wyciąg w Starej Spiskiej Wsi.

Pokoje Gościnne u Gosi Trybsz


ZOBACZ: | Noclegi na Spiszu | Atrakcje turystyczne na Spiszu | Noclegi w Małopolsce | Galeria fotograficzna | Mapa Turystyczna |


>> Dodaj Swoją Ofertę do Serwisu Agrowczasy.com  >> Kontakt z Redakcją >>

Zapraszamy na Spisz

.:: Trybsz ::.

Trybsz

Trybsz to niewielka wieś na Zamagórzu spiskim położna na zachodnim krańcu Spisza. Swymi początkami sięga XVI wieku. Obecny Trybsz jest bardzo młodą wsią odbudowaną po ogromnym pożarze.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Kacwin ::.

Kacwin

Kacwin leży na wysokości 
570 m.npm nad potokiem Kacwińskim wypływającym na Słowacji. Jest to jedna z najstarszych miejscowości na Spiszu. cwin został założony w XIV wieku i należał do rodu Berzeviczich.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Łapsze Niżne i Wyżne ::.

Łapszanka

Łapsze położone są na Spiszu na wysokości 670 m.npm. Legenda głosi, że niegdyś Łapsze przez ponad 200 lat zamieszkiwali Wołosi. Etniczna plemie migracyjne z bałkanów.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Frydman ::.

Widok na Jezioro Czorsztyńskie

Frydman jest to duża wieś spiska położona nad Jeziorem Czorsztyńskim. Znajduje się tu kasztel - budowla obronna z początku XVII w. Dawniej była to rezydencja Horwatów.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Dębno Podhalańskie ::.

Dębno Podhalańskie

Dębno Podhalańskie to niewielka wieś  położna  przy drodze Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem, w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego. Znajduje się tu jeden z ważniejszych zabytków sakralnych w Polsce.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Falsztyn ::.

Falsztyn

Falsztyn leży na wysokości ok. 610 m n.p.m.na północnych stokach Pienin Spiskich, od północy i zachodu otoczony wapiennymi skałami. Został założony prawdopodobnie w XV wieku przez osadników niemieckich.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Nowa Biała ::.

Nowa Biała

Nowa Biała to wieś położona na Spiszu w pobliżu Białki Tatrzańskiej. Do 1918 roku należała do Węgier i była ważnym punktem na szlaku handlowym z Polską. 

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Dursztyn ::.

Dursztyn

Dursztyn leży na skraju Pienin Spiskich. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza twardą skałę. Niegdyś wieś podlegała administracji Węgierskiej sprawowanej z Zamku w Niedzicy. 

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Białka Tatrzańska ::.

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to malownicza wieś podhalańska położona nad rzeką Białką, jedną z najpiękniejszych i najczystszych tatrzańskich rzek. Ze wniesienia zwanego Litwinką, rozciąga się piękna panorama na Tatry.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Czarna Góra ::.

Czarna Góra

Czarna Góra jest małą wsią na Spiszu. W przekonaniu mieszkańców Czarnej Góry pierwsi osadnicy byli drwalami, myśliwymi i dotarli tutaj z Czarnogóry.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 
.:: Niedzica ::.

Niedzica

Niedzica to wieś położona częściowo nad Jeziorem Czorsztyńskim i w dolinie rzeki Niedziczanki na granicy Pienin i Spisza. We Wsi znajduje się Zamek udostępniony do zwiedzania.

>> ZOBACZ WIĘCEJ  <<

 

 

Wszystkie materiały znajdujące się na stronach serwisu Agrowczasy.com są zastrzeżone. 

Kopiowanie i wykorzystywanie do celów komercyjnych bez zgody redakcji zabronione.
Copyright © 2000-2012 Agrowczasy.com

> Spisz <> Pieniny < > Tatry < > Góry Świętokrzyskie <stat4u